דירה ראשונה: כל מה שצריך לדעת על עיצוב הבית הראשון שלכם

בין אם מדובר בדירה שכורה ובין אם זה בית שרכשתם – אין ספק שזהו רגע מרגש. כשתיכנסו לדירה החדשה, תצטרכו להעניק לה את העיצוב הייחודי שלכם, ולו כדי להפוך אותה לבית של ממש. איך תעשו זאת? הנה כמה המלצות:

בחירת סגנון העיצוב הרצוי והתאמת העיצוב לצרכיכם

ראשית, יש לבחור את סגנון העיצוב הרצוי, כשזה יכול להיות בוהו-שיק, סגנון אורבני ואפילו סגנון עיצוב כפרי. לאחר שבחרתם את הסגנון המועדף עליכם – יש לתכנן את עיצוב הבית על הנייר, ולו כדי להבין אילו רהיטים אתם צריכים, איך להשתמש במה שכבר קיים ומה צריך לרכוש. בדרך כלל, בדירות ראשונות (בייחוד אם מדובר בדירות שכורות), הדיירים מגיעים עם מעט מאוד ריהוט, ועם זאת, ישנן דירות שהשכרתן כוללת ריהוט חלקי. לכן כדאי לתכנן את העיצוב מבעוד מועד, על מנת שלא יחסר לכם דבר.

נוסף על כך, חשוב לתכנן את עיצוב החלל בהתאם לצרכים של דיירי הבית, החל ממיקום ארון הנעליים, ועד לגודל הארון האידיאלי לחדר האמבטיה.

חלל הכניסה

חלל הכניסה של הבית צריך להיות פרקטי ומזמין. לרוב, נהוג להעמיד שידה גדולה או קונסולה לטובת אחסון מכתבים, מפתחות ושלל אלמנטים שונים. כמו כן, בכל בית יהודי נהוג לקבע מזוזה, ופה נעצור להמליץ לרכוש בית מזוזה מעוצב שישתלב עם הקו העיצובי של הבית.

חדר השינה

בין אם מדובר בדירת שני חדרים ובין אם זו דירה גדולה יותר – חדר השינה הוא המקום האישי והאינטימי של הדיירים, ולכן יש לעצב אותו בהתאם. אם אין לכם מיטה, כדאי למדוד את גודל החדר על מנת להבין מהו גודל המיטה האידיאלי ביותר בעבורכם. כמו כן, כדאי לרכוש מזרן חדש (בהנחה ואין ברשותכם אחד כזה), וגם לבחור מצעים שיתאימו לקו העיצובי של החלל.

תוכלו להוסיף שתי שידות מכל צד של המיטה (אם זה מתאפשר כמובן, ובהנחה שהמיטה אינה צמודה לקיר). קחו בחשבון שיש למקם גם ארון בגדים, ואם יש צורך – אז גם שידת איפור.

מטבח ופינת אוכל

עיצוב המטבח חייב להיות פונקציונלי ונוח, ובייחוד אם אתם נוהגים לבשל ולאפות לא מעט. שימו לב שמיקום התנור נמצא קרוב אל השיש ולעמדת העבודה, וכי יש חיבור לגז באזור. כמו כן, כדאי לוודא מבעוד מועד שיש מקום למיקרוגל ולעגלת ירקות.

ומה לגבי פינת האוכל? וודאו שניתן למקם שולחן באופן המיטבי, עם לפחות 4 כיסאות. אם אין מקום ייעודי לפינת האוכל, נסו להבין אם ישנה אפשרות למקם את השולחן במבואה או באזור המטבח.

דירה ראשונה כל מה שצריך לדעת על עיצוב הבית הראשון שלכם-

הסלון

החלל המרכזי של הבית הוא הסלון, וזה גם המקום שבו נהוג לארח חברים ובני משפחה. הספה צריכה להיות גדולה דיה, ועם זאת, מתאימה בגודלה לחלל הסלון. אם אתם מתכננים לרכוש ספה עם שזלונג, שימו לב לצד שבו השזלונג ממוקם (בייחוד אם לא מדובר בשזלונג מודולארי).

שולחן הסלון צריך להתאים לצרכים שלכם, כלומר, אם אתם נוהגים לשתות קפה בסלון ולארח לא מעט, מוטב לדאוג לשולחן גדול יחסית. אם לא, שולחן קטן יעשה את העבודה.

חישוב עלויות והגדרת תקציב ריאלי

לפני שתפצחו במסע קניות ותרוצו לעבר חנויות הרהיטים, כדאי להגדיר תקציב ריאלי לכל תהליך העיצוב. טוב לדעת שבהחלט ניתן לעצב את הדירה בעלויות נמוכות, ואין צורך לשבור את קופת החיסכון או לבזבז הון על עיצוב הדירה. אם יש לכם אפשרות, תוכלו להיעזר בשירותיו של מעצב פנים, רק קחו בחשבון שמדובר בעלויות גבוהות יותר מאשר עיצוב החלל באופן עצמאי.

שנסכם?

תחילה יש לתכנן את עיצוב הבית על הנייר ולהבין אילו רהיטים יש, ואילו רהיטים תצטרכו לרכוש. לאחר מכן, תוכלו להגדיר היכן כל רהיט יוצב, זאת בהתאם לצרכיכם כדיירים. בשלב הבא כדאי להגדיר תקציב ריאלי עבור העיצוב, ורק לאחר מכן להתחיל במסע רכישת הרהיטים והפריטים הדקורטיביים.

בהצלחה!