לפני שהרעידה תתחיל: כל מה שצריך לדעת על תמ"א 38

כל מי שיע בארץ בטח כבר שמע על תמ"א 38. עם זאת, אם הבניין שלכם אינו "מועמד", או אם לא עברתם בעצמכם את התהליך, נראה שאינכם מבינים עד הסוף במה מדובר. הנושא מעניין אותכם? מוזמנים ליישר קו וללמוד כל מה שחשוב ועדכני אודות אחד מהנושאים היותר חשובים ומיוחדים בעולן הנדל"ן כחול לבן.

מהי תמ"א 38?

אם נתחיל מנקודת ההתחלה, נציין שתמ"א 38 מייצגת תוכנית שכל ייעודה הוא לחזק מבנים ישנים מפני מצב של רעידת אדמה. מדובר במבנים שהוקמו לפני שנת 1980 ושנמצאו על ידי בדיקות הנדסיות כלא עמידים. עם זאת, כדי לגרום לתוכנית לצאת לפועל – כדי לגרום ליזמים לרצות להריץ את הפרויקט ובמקביל כדי לגרום לדיירים להסכים לעבור תקופה ממושכת של שיפוצים, המדינה הבינה שעליה לתת תמריצים לשני הצדדים, כאשר כל רשות מקומית מורשית להטיל וטו לגבי מימוש זכויות. עוד ראוי לציין שהתוכנית ידעה לאורך השנים מגוון עדכונים ושינויים ועל כן אם מבקשים להישאר מעודכנים, מוזמנים לקרוא בהרחבה אודות תמ"א 38 באתר מגדילים. האתר הזה נותן המון מידע ומדריכי תמ"א 38, כאלו שעשויים לסייע גם לכם דיירים ומשקיעים לנצל את הסיטואציה מבחינה כלכלית.

 

 

פורטל מידע מוביל בנושא

אתר מגדילים הוא פורטל מידע מוביל בכל מה שנוגע להתחדשות עירונית. באתר תלמדו כיצד ניתן לנצל כראוי את זכויות הבנייה. תלמדו לגבי התוקף שעליו כולם מדברים, שנכון להיום התוקף של תמ"א 38 הוא רק עד לאוקטובר 2023. תגלו מהי החלופה העדכנית ביותר עבור תמ"א 38 ומה היזמים חשים כלפי החלופה. תבינו אלו פרויקטים מעניינים ברמה הכלכלית מתקדמים כיום בתחום. תעקבו אחר השינויים המהותיים מטעם עיריית חולון. תיבחנו מה קורה בתחום בפריפריה. תבינו אלו תקנות אושרו לגבי חוק פינוי בינוי ועוד. מעבר לנאמר, באתר מגדילים תוכלו לעקוב אחר מגוון דעות ופרשנויות של מומחים בתחום, תזכו לחבור לכנס של מומחים בתחום, מוזמנים להציף אינספור שאלות רלוונטיות, ובאופן כללי תזכו להישאר מעודכנים.

מגוון תמריצים לשני הצדדים

ציינו שעל מנת שהתושבים יסכימו לחיות במשך תקופה ב"אתר בניה", ועל מנת שיזמים יימצאו לנכון לקדם את הפרויקט, המדינה הציבה שורה של תמריצים, ופה נעצור להכיר חלק מהם מקרוב. ובכן מבחינת היזם, הוא נהנה מתוספת של דירות חדשות, ומבחינת הדיירים, הם מרוויחים מהגדלת שטח הדירות, מתוספת ממ"ד, משיפוץ חזית הבניין, מחידוש פנים הבניין, מחידוש תשתיות, כולל החלפת צנרת מים וביוב, מהוספת מעלית ואף לעיתים גם מתוספת של מרפסת – אם הדבר מתאפשר ברמה התכנונית. מכאן שבתום התהליך הדיירים זוכים לגור בבניין ששווה הרבה יותר, וכמובן בדירות ששוות הרבה יותר. עתה הנכס לא רק יותר בטיחותי ומשופץ, אלא גם יותר גדול. מעבר לנאמר, ראוי לציין שסך ההוצאות מכוסות. זה כולל לא רק את עבודות השיפוץ, אלא גם עלויות שנוגעות לתכנון, ייעוץ משפטי ואפילו ליווי מקצועי.

שאלה של כדאיות

חושבים לעבור תמ"א 38? ובכן גם אם לא פנה לוועד הבית שלכם יזם, אין זה אומר שאינכם יכולים להניע את התהליך בעצמכם. באתר מגדילים מחכה לכם מדריך מפורט שמסביר לגבי כל מה שרצוי ונחוץ לעשות. עם זאת, רגע לפני שיוצאים לדרך, יש לעצור לבחון כדאיות כלכלית. לשם כך יש להזמין שמאי, וזאת כדי שהוא יערוך בדיקה יסודית. התקדמתם ומצאתם שהתמורה המצופה אינה מספיק כדאית? טוב לדעת שתמיד ניתן לערוך משא ומתן מול היזם ואף ראוי לציין בפניו שאם התנאים לא ישופרו, תעברו להתנהל מול יזם אחר. עוד נחדד שאם היזם מנסה לשכנע לגבי הכדאיות, ניתן לבקש ממנו שיממן בדיקה של שמאי.

לסיכום

מדובר בתחום שאינו רק חשוב ברמה הבטיחותית, אלא שגם מאוד כלכלי, כך שרק נותר להישאר מעודכנים, ולדעת למנף הזדמנויות.

שאלות בנושא לפני שהרעידה תתחיל: כל מה שצריך לדעת על תמ"א 38

נגישות
גלילה לראש העמוד