טיפול CBT: כל מה שצריך לדעת על הטיפול שמשנה חיים

טיפול CBT

שיטת טיפול CBT הינה שיטת טיפול שמתמקדת במימד הקוגניטיבי התנהגותי והיא ידועה כשיטת טיפול יעילה ויחסית קצרה, כך שאין זמן ליצור תחושת תלות – תופעת לוואי שמלווה לא מעט שיטות טיפול אחרות. שיטת CBT מציעה טיפול פסיכולוגי שמקשר בין רגשות ומחשבות שהפכו עם השנים להיות מקובעים לבין דפוסי התנהגות בעייתיים, ואכן המטרה המידית היא להשיג הקלה נקודתית (בהתאם לדפוס ההתנהגות). כך למשל אדם שחש בדיכאון, צריך בתום הטיפול לחוש יותר טוב.

שיתוף פעולה מלא

הייחודיות של טיפול CBT נעוצה בעובדה שהמטופל הוא בין היתר חלק מצווות הריפוי, משמע לא ניתן להשלים את התהליך ללא שיתוף פעולה מלא. מדוע? ובכן באמצעות טיפול CBT המטופל מבין את מהות הבעיה ובהתאם משתתף בתהליך הריפוי ונוקט באמצעים הנחוצים.

מעט אודות התהליך

טיפול בשיטת CBT מושתת על שני צעדים עיקריים. ראשית מתמקדים בהבנה קוגניטיבית, וזאת באמצעות תמלול התחושות והרגשות שצפו על פני השטח בעקבות האירוע המסוים שהיווה את הטריגר. לאחר מכן משווים בין המקרה לתחושות הקשות ומשלבים בין השניים, ופה מתווסף מממד משמעותי – תחושת מציאות שנתמכת בהגיון. כמו כן, את המסקנות נהוג להעלות על כתב, כך שכל זאת ביחד מסייע לבצע "חישוב מסלול מחדש", כאשר מטרת העל היא לבנות תפישת מציאות יותר חיובית ואפקטיבית. עוד נדבך חשוב בטיפול נוגע לסינון הפעולות, כך שפעולות מזיקות "מזיזים שמאלה" ואילו פעולות מניעות ומחזקות "מזיזים ימינה". המטרה היא להגדיר יעדים שיגבירו את הפעולות החיוביות ובו זמנית יפחיתו התנהגויות שרק מקבעות תחושות שליליות.

מקרה לדוגמה

לצורך הדוגמה ניקח סטודנט שבטוח שהוא כישלון מהלך. במהלך הטיפול יפנו אליו שאלות שיבחנו כמה פעמים הוא באמת חווה כישלון בלימודים, מהי הסבירות שהוא אכן לא יצליח להתקדם וכדומה, כך שאט אט מוצאים את הפער שמצוי בין המציאות לתחושה הקשה ואת הפער הזה מאירים באלומה ממוקדת, כזו שמסייעת לבנות אמון ותחושות חיוביות. מכאן שהרעיון הוא להבין שאין זה הגיוני להתמקד רק בחצי הכוס הריקה.

יעילות השיטה אצל ילדים

ראשית נציין ששיטה זו מאוד אפקטיבית אצל ילדים. ילדים שנעזרו בשיטה הצליחו לשלוט טוב יותר בהתפרצויות זעם, בתחושת ביישנות, בתחושת דיכאון וכדומה, ואף השיטה מסייעת בכול הנוגע לדחיית סיפוקים והגדרת גבולות. פה נחזור אחורה ונציין שבעולם של הילדים השיטה מעט יותר מורכבת ואף דורשת מעורבות של דמות משמעותית, קרי מורה או הורה, וזאת כי השיטה מושתתת על שיתוף פעולה מלא ואילו במקרה זה לרוב הילד אינו מודע לבעיה ואינו פונה מרצונו לקבל טיפול, ועל כן ברגע שמשלבים דמות אמינה וקרובה, נוצרת ברית מסייעת ואפקטיבית.

יש פתרון ממוקד!

לסיכום נציין שטוב לדעת שאם נופלים לתחושות קשות ושאינן מרפות, הרי שישנו פתרון ממוקד, יעיל וקצר, ואף כזה שמחזיר את תחושת השליטה, וזאת כי מדובר בטיפול שמזמין אותנו לקחת חלק בתהליך, ולתחושה שהצלחנו לצאת מאותו מצב קשה בכוחות עצמנו יש חשיבות רבה.