מגרדים את העיניים? למה חשוב להפסיק כבר עכשיו

אם אתם מוצאים את עצמכם מגרדים את העיניים ללא הפסקה, משפשפים אותן וחשים כי ישנן הפרעות וטשטוש בראייה – ייתכן כי אתם סובלים מאלרגיה, או אפילו מהיפרדות רשתית. בשל כך חשוב להפסיק לגרד את העיניים וחשוב יותר: לפנות לאבחון וטיפול רפואי. מלבד זאת, כדאי להבין לאילו סיבוכים גירוד מסיבי של העיניים, יכול לגרום.

גירוד בעיניים

מדוע אנו מגרדים את העיניים?

גירוד ושפשוף העפעפיים באופן תכוף, עלולים להגרם בשל אלרגיה, אבק או לכלוך, כמו גם בשל חילופי עונות. אלרגיה בעיניים עלולה לגרום לאודם, נפיחות ודמע. לכן חשוב לאבחן מיד את הבעיה ובאמצעות טיפול של רופא מומחה וקבלת סיוע ממטפלים ברפואה המשלימה – להתמודד עם האלרגיה. התמודדות נכונה תסייע לכם להבין את מהותה של האלרגיה ולהיעזר בתכשירים ותמציות להפסקת הגירוד או הצריבה.

מי שתוהה לגבי הסיבה לאלרגיה, כדאי שיבין כי אלרגיה נגרמת בשל זיהומים, חיידקיים והרכבים בטבע שאינם מסונכרנים עם הגוף, בעוד שהתגובה האלרגית גורמת לתאי פיטום, השייכים למערכת החיסון של הגוף. תאים אלה מייצרים חומר בשם היסטמין אשר גורם לנפיחות כלי הדם בעיניים. בכך רבים סובלים מאדמומיות, דמעות וגירוי לא נעים.

מלבד זאת, ישנן סיבות אחרות לשפשוף תכוף של העפעפיים והן: לכלוך והעדר ניקוי ראוי של העיניים. לעיתים איפור כבד עלול לגרום לגירוי, כמו גם שיובש עלול לגרות את העין ולגרום להרגשה לא נעימה ואף לצריבה.

הנזקים שעלולים להתרחש בעת שפשוף בלתי פוסק של העיניים

אם אתם מגרדים את העיניים ללא הרף, הדבר יכול להוביל אל היפרדות רשתית. מצב זה עלול להגרם בשל העדר טיפול באלרגיה והצטברות נוזלים מתחת לרשתית. היפרדות זאת עלולה לקרות בשל גידול בעין או דלקות עיניים חוזרות. לכן בעת גירוד בלתי פוסק: מומלץ לפנות אל רופא מומחה.

אם אתם משתמשים במוצר כמו עדשות מגע, חשוב שתבחרו מוצר איכותי. שימו לב כי אתם יודעים את ההבדל בין עדשות מגע יומיות לחד פעמיות, בעוד שחלק מהיצרנים מייעדים את העדשות לשימוש של 30 יום וחלקן מיועדות לשימוש חד פעמי.

כדי לשמור על עדשות יומיות נקיות ולמנוע גירודים בעיניים, יש לטפל בעדשות בכל יום תוך ביצוע שטיפה קלילה והשרייה בתמיסה ייחודית אותה ניתן לרכוש ברשתות אופטיקה ובפארמים. אם העדשות גורמות לגירוי, יש להיוועץ עם רופא ולהפסיק את השימוש באופן מיידי!.

בכל מקרה, ניקיון העין על בסיס קבוע תוך היוועצות עם גורמים רפואיים מתאימים, ימנעו נזקים, דלקות, שעורה בעין כמו שאר מחלות שעלולות לפקוד אתכם.

במידה ואתם לא מפסיקים לגרד את העיניים, חשוב לפנות כבר עכשיו לקבל סיוע רפואי, וכמובן לשמור על אסתטיקה וניקיון בבית, במקום העבודה ובכל מקום בו ישנו אבק או לכלוך.