מהם המנהגים הנפוצים בספירת העומר?

מנהגים בספירת העומר

אחת המצוות שמלוות את העם היהודי במשך אלפי שנים היא מצוות 'עשה', שמטרה לקיים מנהגים ומצוות מהתורה במשך 49 ימים וזאת החל מזמן 'הקרבת קרבן העומר'.  קרבן העומר הוא מנחה ציבורית שמביאים החקלאיים מראשית הקציר מיום למחרת היום הראשון של חג הפסח.

ספירת העומר ידועה ככזאת שיש לקיים במשך ימיה מנהגים שונים, כאשר הספירה עצמה היא חלק בלתי נפרד מהמנהגים אותם מקיימים. אבל מלבד מצוות הספירה, אילו מנהגים קיימים בזמנים אלה? הנה הרשימה:

מנהגי אבלות

אחד ממנהגי האבלות של ספירת העומר קשורים לסיפור בו 24 תלמידים של רבי עקיבא, שהיו נחשבים תלמידים צדיקים, נפטרו במגיפה שתקפה אותם בין חג הפסח עד ל"ג בעומר. כדי לכבד ולזכור את התלמידים: לא שומעים מוזיקה בימי הספירה, לא מתחתנים ולא מסתפרים. בכך רבים מציינים את האבל על התלמידים של הרב.

איסור חתונה

אחד המנהגים בתקופה זאת נוגע לאיסור להתחתן עד התאריך ל"ד בעומר וזאת במקרים שהחתן ספרדי והכלה אשכנזייה. במידה ומדובר בשני בני זוג מעדות אשכנז: ניתן להתחתן כבר מיום ל"ד בעומר.

מנהגים בספירת העומר

תספורת

רבים יודעים כי אחד המנהגים הנפוצים קשור לאיסור התספורת בתאריכים ספציפיים בספירת העומר. בכך בני עדות ספרד נוהגים להסתפר החל מסיום ל"ג בעומר עד כ' בסיוון. בימים אלה נשים אינן מסתפרות וגברים אינם מתגלחים או מסתפרים. עם זאת, במידה וחל אירוע כמו ברית מילה או חתונה – יכולים המוהל והסנדק להסתפר, כמו גם החתן ביום החתונה או ילד בר המצווה.

ברכות

בזמן ספירת העומר ניתן לברך "ברכת שהחיינו" על פירות ביום חול וביום שבת. עוד מברכים המחמירים על רכישת בגד חדש ומהודר לקראת החגים. עם זאת, בזמן ספירת העומר נוהגים לא לתפור בגדים.

ענייני משק בית

בכל הנוגע למנהגים הקשורים לבית, ניתן לעבור דירה רק בימי הספירה כמו גם שניתן לצבוע את הדירה, לקשט או לעצב את המרחב.

רחצה בים

בימי הספירה ניתן לרחוץ בים, לטייל בטבע וליהנות משכשוך או שחייה בבריכה. רבים נוטים להתבלבל בין ימי בין המיצרים, לבין ספירת העומר, ולכן חשוב להבהיר שהרחצה בים מותרת בימים הללו (לעומת זאת, אסור להיכנס למים בימי בין המיצרים).

לסיכום, אם אתם שומרי מסורת, דתיים, או אפילו חילוניים שרוצים לקיים מצוות – חשוב שתשימו לב למנהגים השונים שמאפיינים את ספירת העומר. למעשה, כך תוכלו לקיים יותר ויותר מצוות חשובות ולמצוא את החיבור האישי שלכם ליהדות. בהצלחה!

שאלות בנושא מהם המנהגים הנפוצים בספירת העומר?

מנהגים בספירת העומר
נגישות
גלילה לראש העמוד