כל מערכת יחסים יודעת עליות ומורדות: 5 סוגי משברים בין בני זוג שחשוב שתכירו

קונפליקטים, אי הסכמות ומריבות הם חלק בלתי נפרד מכל קשר זוגי. עם זאת, ההתמודדות של חלק מהזוגות לוקה בחסר ומובילה למשבר זוגי. אילו סוגי משברים קיימים בזוגיות? כיצד אפשר להתמודד איתם בצורה יעילה ומיטיבה? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

משבר התפתחותי

זוגות החיים יחד לאורך תקופת חיים ממושכת מתמודדים עם שינויים המתרחשים אצל כל אחד מבני הזוג וכן עם שינויים במבנה התא המשפחתי. השינויים הללו יכולים להיות מעבר למגורים משותפים, הבאת ילד, יציאה לפנסיה וכו'. אלו אירועים טבעיים אשר עלולים לערער את המערכת הזוגית, ומצריכים הסתגלות הדדית משותפת ומותאמת.

"הקש ששבר את גב הגמל"

משבר זוגי מסוג זה מתייחס למצבים בהם לאחר שנים של קשיים, עימותים וויכוחים, אחד מבני הזוג או שניהם מגיעים לנקודה בה הם מרגישים שלא ניתן לגשר על הפערים ביניהם. כלומר, זהו מצב של משבר זוגי המתפרץ על רקע קשיים שליוו את בני הזוג לאורך תקופה ממושכת.

שחיקה זוגית

משבר נפוץ בעיקר בקרב זוגות בעלי מערכת יחסים ארוכה. משבר זוגי מסוג זה פורץ לרוב על רקע תחושות מתמשכות של ריחוק, נתק והיעדר אינטימיות רגשית או גופנית. לעיתים בני הזוג או אחד מהם מגיעים לתחושה שהקשר דועך, ולעיתים נוצרים ויכוחים על רקע משבר השחיקה.

משבר אקוטי

משבר זה מתייחס למצבים בהם התרחש אירוע דרמטי וקיצוני כמו בגידה, מריבה חריפה או עזיבה מהבית של אחד מבני הזוג. לרוב משבר זוגי אקוטי יפרוץ על רקע קשיים מתמשכים בזוגיות, אך לעיתים בני הזוג, או אחד מהם, מרגישים שהמשבר פרץ בפתאומיות וללא נסיבות רקע נראות לעין.

משבר לנוכח נסיבות חיצוניות

מצבי חיים כמו מחלה של אחד מבני הזוג או ילדיהם, תאונת עבודה או פיטורים מצריכים משאבים וכישורי התמודדות אפקטיביים, וכן סבלנות רבה לקשיים ולמגבלות של בן או בת הזוג לנוכח המשבר. נסיבות חיצוניות מאתגרות יכולות להוביל גם לאכזבות הדדיות ולשינויים בתפיסת האחר והקשר הזוגי כולו, למשל כאשר אחד מבני הזוג חשב שהשני יתמוך בו יותר לנוכח המציאות הקיימת.

 

 

דרכי התמודדות עם משברים בזוגיות

ישנן מספר דרכים שעשויות לעזור בהתמודדות עם משבר זוגי:

  • פנייה לטיפול זוגי – טיפול זוגי מאפשר עיבוד והרחבה של המודעות העצמית לגורמים מהם נובעים הקשיים של כל אחד מבני הזוג, וכן מסייע לתרגול של מיומנויות תקשורת, אמפטיה, הקשבה ופתרון בעיות. מכון חיבורים מציע מגוון סוגי טיפול, ביניהם גם טיפול זוגי.
  • לא להתעלם ממשברים – זוגות רבים עוברים ממשבר למשבר, וברגע שהרוחות נרגעות הם ממשיכים כאילו כלום לא קרה. זו שיטה נוחה וקלה לטווח הקרוב, אך היא אינה מאפשרת עיבוד של ממש לאורך זמן. לכן, ברגע שסערת הרוחות נרגעת, חשוב לקיים שיחה רגועה ונעימה יותר על הקונפליקט.
  • הקשבה – בעת ויכוח או דיון זוגי לעיתים הצדדים לא באמת מקשיבים אחד לשני, ועסוקים יותר בדיבור ופחות בהקשבה. כדאי לנסות להקצות זמן להקשבה בלבד, ללא תגובה, ולבקש מבן או בת הזוג לעשות את אותו הדבר למענכם.

לסיכום

משבר זוגי יכול להיות על רקע התפתחות משותפת של בני הזוג, קשיים ועימותים שנמשכים לאורך זמן עד הגעה ל"נקודת רתיחה", שחיקה זוגית, משבר אקוטי על רקע אירועים נקודתיים וכן משבר לנוכח נסיבות חיצוניות כמו פיטורים או מעבר דירה. אפשר להתגבר על משברים בזוגיות בעזרת טיפול זוגי, עיבוד הוויכוחים ואי ההסכמות וכן הקשבה מלאה לצד השני.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שאלות בנושא כל מערכת יחסים יודעת עליות ומורדות: 5 סוגי משברים בין בני זוג שחשוב שתכירו

נגישות
גלילה לראש העמוד