5 דברים שלא ידעתם על פורטוגל

אחד היעדים שהישראלים גילו לאחרונה, הוא לא אחר מאשר פורטוגל. מדובר במדינה ששוכנת באירופה ונמצאת בגבול ספרד. כמו כן, היא מכילה כמה וכמה איים ייחודיים. מה אתם עדיין לא יודעים על פורטוגל? ריכזנו בעבורכם 5 עובדות שכדאי לדעת:

פורטוגל

  1. מקור השם פורטוגל הוא מהמילה "קאלה"

קיימות שתי טענות מובילות בנוגע לשמה של פורטוגל, כשהאחת שמה במרכזה את היישוב "קאלה" ואילו השנייה דווקא מתייחסת לגלגול של המילה היוונית "קאלס".

היישוב קאלה הוא יישוב ארכאי מצפון לפורטוגל, שנכבש על ידי הרומאים במלחמה הפונית השנייה, מאחר ובמקום היה נמל (פורטוס בלטינית), האזור זכה לשם חדש: פורטוס קאלה. השם החדש של האזור עבר כמה גלגולים במהלך השנים, כשבמאה השביעית הוא נקרא פורטוגלה. הטענה השנייה נוגעת לגלגול של המילה היוונית "קאלס" שמשמעותה היא יופי\יפה, והיא למעשה מאפיינת את היופי של האזור. הביטוי "קאלה" הוא גלגול של המילה "קאלס" שנאמרה באופן שגוי על ידי תושבי המקום.

  1. כיום יש כ-800 אזרחים יהודים בפורטוגל

הקהילה היהודית בפורטוגל אמנם ידעה ימים יפים יותר (כשמנתה עשרות אלפי יהודים) וימים יפים פחות (כשכל היהודים הללו גורשו מהמדינה), אך כיום קיימת קהילה יהודית בפורטוגל, המונה כ-800 יהודים. בעת גירוש ספרד ופורטוגל, רבים מיהודי האזור המירו את דתם, כך שלא ידוע כמה יהודים אנוסים קיימים בפורטוגל של ימינו. אחת הפעולות הנהדרות בקהילה היהודית, היא האפשרות לשוב לשורשים. למעשה, פורטוגל מאפשרת כיום לצאצאי המגורשים להוציא דרכון פורטוגלי, כשהשלב הראשון בתהליך הוא לאתר את שמם ברשימה הכוללת שמות משפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי. הקהילה היהודית בפורטוגל לוקחת חלק בתהליך, ומאפשרת ללא מעט אנשים לקבל את הזכויות שנשללו מהם בשל הגירוש.

  1. הדת העיקרית בפורטוגל היא הנצרות הקתולית

למרות שלפורטוגל אין דת רשמית, ניכר כי הדת העיקרית במדינה זו היא הנצרות הקתולית. כיום יש כ- 11 מיליון תושבים במדינה, כשהשפה השלטת בה היא השפה הפורטוגזית. הפורטוגלים למעשה מהווים תערובת של עמים איברים, כך שניתן למצוא הבדלים תרבותיים בין האוכלוסייה בפורטוגל אך מדובר בפערים מזעריים.

  1. פורטוגל היא רפובליקה דמוקרטית

בפורטוגל קיים פרלמנט אחד, שנבחר מידי 4 שנים ובו נמצאים 230 חברי פרלמנט. בפרלמנט הפורטוגלי, ניתן למנות שתי מפלגות בולטות, כשהאחת היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית ואילו השנייה היא המפלגה הסוציאליסטית.

  1. החקלאות מהווה עיסוק עיקרי בקרב לא מעט תושבים

פורטוגל היא לא מדינה עשירה, ואפילו הפוך מזה, כך שזה בהחלט לא מפתיע שלא מעט מתושביה עוסקים בחקלאות ודיג. חשוב לציין שלפורטוגל יש לא מעט אוצרות טבע ייחודיים כמו נחושת, בדיל, פחם, ברזל ועוד, שהרי אלה מהווים אלמנט עיקרי להתבססות התעשייה במדינה.

 

אין ספק שפורטוגל היא מדינה צבעונית ומיוחדת, המכילה מגוון רחב של רבדים ייחודיים. היא רפובליקה דמוקרטית, חברה באיחוד האירופאי ובה מתגוררים אזרחים רבים. כיום, פורטוגל נחשבת ליעד מבוקש בקרב לא מעט תיירים, שמגיעים לבקר בעיר הבירה שלה: ליסבון, ובעוד אזורים ברחבי המדינה.