טיפים לתכנון חניה בבית פרטי

חניה בבית פרטי

בית פרטי הוא שאיפה של רבים הרואים בו את התגלמות ההצלחה שלהם ושדרוג לרמת החיים. הוא מאפשר מרחב גדול למגורים ולפנאי הן בתוכו והן בחצר מסביבו. עוד יתרון מובהק בבית שכזה הוא החניה. חניה פרטית מאפשרת לנו להחזיק רכב אחד או יותר בחניה משלנו, מקורה וסגורה. הרכב נשמר מפגעי השמש, הברד והגשם והוא נשאר חם יחסית בחורף וקריר בקיץ. חניה כזאת גם מהווה הגנה מפני פריצה וגניבה של הרכב שלנו. יתרון נוסף הוא ביכולת לשמור ציוד נוסף באותה חניה כגון ציוד ספורט כמו אופני הרים או אפילו סקי או כלי רכב לפנאי כגון טרקטורון או ג'יפ. בכדי ליצור את החניה המושלמת יש לעבור כמה שלבים שונים בתכנון. בואו נבין מהם.

שער חשמלי איכותי ומתאים

ראשית, יש לחשוב על האלמנט הכי חשוב ומסובך בחניה. זה כמובן השער והמערכת המכנית והחשמלית שמפעילה אותו. בנוסף לשער עצמו, חשוב לבצע בחירה מושכלת של מנוע לשער חשמלי. ישנם כמה סוגים של מנועים המתאימים לשערים שונים. אלו נפרדים זה מזה בחוזק שלהם וגם בטכנולוגיה עצמה. לשערים גדולים הנעים על גבי מסילות מומלץ להשתמש במנועים הידראוליים. אלו מספקים כוח חשמלי שמפעיל מערכת של נוזלים בבוכנות המניעות את המערכות השונות.

שערי גלילה קטנים יוכלו לעבוד מצוין גם עם מנועים חשמליים קטנים יחסית. רצוי להתקין בצמוד למנועים גם מצבר המאפשר הפעלה של השער גם ללא חשמל חיצוני. זה יאפשר תפעול בזמן הפסקת חשמל. למרות שהשימוש בפונקציה הזו לא יהיה תדיר, כאשר הוא נדרש זה בהחלט שווה את ההשקעה. זה מונע מאיתנו להיתקע מחוץ או בתוך הבית עם הרכב ללא יכולת תנועה.

לחניות שאינן מקורות נמליץ על שערי זרועה או שערי כנפיים. אלו שערים שמתקינים בכניסה לכביש גישה קטן. שערי הכנפיים יספקו הגנה טובה יותר ואפילו הסתרה משופרת של הנעשה בתוך הבית. שערי הזרוע הם פתרון זול יחסית אבל גם בעל יתרונות משל עצמו. הוא מומלץ במיקומים בהם לא נרצה לבצע הסתרה, נניח מול נוף יפה.

גודל החניה

את הממדים של החניה נקבע לפי השימוש העתידי בהם. חשוב לקחת מרווח טעות באומדן השימוש בכדי לא להיתקע עם פחות מידי חניות. אם כיום אתם משתמשים בשתי חניות, אולי בעתיד תצטרכו עוד אחת לילד או ילדה שיתבגרו או לדיירים אחרים ביחידת דיור? שווה להקצות שטח חניה גם לאורחים. שטח זה יכול להיות כמובן גם על שביל הגישה ולחסום את החניות הרגילות. מומלץ לתכנן כך שלפחות חניה אחת נשארת חופשית. כך ניתן לארח אורחים עם רכב וגם לאפשר למישהו מדרי הבית לצאת ולהיכנס לפחות עם רכב אחד.

אישורים וחוקים

קיימים כמובן גם אישורים וחוקים שונים לגבי חניה פרטית. אם היא נעשית במסגרת התכנון של הבית, הרי שהיא תהיה חלק מהשרטוט שהאדריכל יגיש לוועדת תכנון ובניה. אם החניה באה כתוספת מאוחרת יותר, הרי שתידרשו לאשר אותה ממש כמו כל סוג של בניה בשטח שלכם. תצטרכו להגיש תוכניות וגם להשיב להתנגדויות במידה ואלו יצוצו. אנחנו ממליצים לשבת עם שכנים רלוונטיים בטרם ההגשה של הבקשה ולברר איתם מה יכולות להיות ההערות שלהם. זה יותר טוב מלהפתיע אותם בדואר רשמי, דבר שיכול ליצור אנטגוניזם.

בתכניות שתגישו אתם תדרשו לתכנן חניות בגודל מינימלי. רוחב חניה למשל לא יכול להיות פחות מ230 ס"מ נטו לפני קירות. זאת ללא תלות בגודל הרכב שלכם או אפילו אם אתם מתכננים לשכן שם רכב צר או דו גלגלי. החוקים מחייבים תמיד.

חשוב לדעת שבמקרים שבהם החניה הפרטית שלכם תיחסם, למשטרה סמכות לפעול בנושא וכדאי לעשות זאת במקרים אלו.

 

חניה פרטית יכולה לשדרג כל בית פרטי ואפילו להעלות את הערך שלו בשוק. חשוב להשקיע בציוד טכני איכותי כמו שער ומנוע ולרכוש אותם רק מחברה מנוסה ובעלת מוניטין.