תחליפי בשר: טבעוניים שומרים על בריאות

 

אם תמיד אהבתם בשר, או שאתם זקוקים לבשר כדי לחזק את גופכם, חשוב שתבינו, כי גם אם בחרתם באורח חיים טבעוני: תוכלו לצרוך מצרכים ומוצרים שמהווים תחליפים ברורים. בתחליפים אלה ישנם כל הוויטמינים, החלבונים והמינרליים אשר מסייעים לחיזוק הגוף.

החשיבות של החלבון שמופק בגוף, בדרך כלל על ידי מוצרי בשר, היא עליונה, שכן החלבון עוזר לשמור על השרירים בגוף, על העצמות והמערכת החיסונית. חלבון אחראי על בניית שרירים, בניית אנזימים, תאי עור וחיזוק מערכות הגוף. בעוד שהוא מסייע להזרמת חמצן בדם, לתהליכי חילוף החומרים איזון המים והחומצות. היעדר חלבון, עלול לגרום לעייפות, פגיעה בהתפתחות הגוף, נשירת שיער ולשאר נזקים גופניים.

 

אז מהם תחליפי הבשר שנחשבים זמינים עבור טבעוניים?

למרות כל הסטיגמות שגורסות כי "אף מוצר לא יכול להחליף את הבשר האמיתי", עדיין ישנם טבעוניים שלא מוותרים על הבריאות שלהם, בעוד שבכל יום צץ לו מתכון טבעוני עם תחליפי בשר, אבל מהם המוצרים החלופיים:

 

סויה

פולי הסויה שנמכרים טריים או קפואים, הם מקור נהדר לחלבון! פולי הסויה עשירים בסיבים תזונתיים, בעוד שסויה עשירה בסידן ובברזל. בכך ניתן למצוא גם מוצר פופולארי בשם 'טופו', שהוא בעצם מוצר שנראה כמו גבינה מלוחה, אך הוא עשוי מסויה, בעל מרקם של בשר עוף המתאים להקפצה, צלייה, ואפייה, והוא מוגש חם או קר.

 

קטניות

קטניות כמו עדשים, חומוס, שעועית ועוד, מלאות בחלבון, והן מאפשרות לטבעוניים לאכול אוכל משביע ובריא. עדשים למשל, יכולים להפוך לקציצות נהדרות מלאות בסידן, חלבון ואנרגיה. גם גרגירי החומוס שהופכים למנה טעימה, עשירים בחלבונים, ברזל וסיבים תזונתיים.

סייטן

סייטן הא אחד המוצרים האהובים על טבעוניים, בעוד שמדובר בחלבון אשר מופק מחיטה. יצירת סייטן נעשית באמצעות שטיפת בצק – כך שהעמילן שבו מומס לחלוטין. מה שנשאר זה החלבון המהווה תחליף מעולה לבשר. סייטן דומה לבשר גם מבחינת הטעם וגם מבחינת המרקם שלו.

 

אגוזים

אגוזים תמיד היו בריאים לגוף האדם, ומומלץ לשלבם במאכלים שונים: לקבלת תחושת שובע ואנרגיה. אגוזים מכל סוג, בונים את העצמות, את השרירים, הציפורניים והשיער והם מלאים בחלבון הדרוש לנו כל כך. אגוזים מלאים בנוגדי חמצון, במינרלים, ובחומצות שומן חיוניות לגוף. הם גם טעימים במיוחד. לכן הם חלק בלתי נפרד, מהתפריט של מי שבחר באורח חיים טבעוני.

לסיכום, בין אם בחרתם בטבעונות מטעמים בריאותיים או אידאולוגיים – חשוב שתדעו, כי אתם לא מקופחים! הטבע חשב עליכם, והוא מציע מגוון פירות טעימים, ירקות טובים, ושאר מוצרים, ביניהם גם תחליפי בשר טעימים וראויים…