טיפול CBT: מה זה ולמי זה מתאים?

טיפול CBT או בשמו המלא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הפך בשנים האחרונות לאחת משיטות הטיפול הנפוצות ביותר, וזאת בשל טכניקות שאותן ניישם ליישם בפרק זמן קצר, לטובת יצירה של שינוי באיכות החיים. למעשה, טיפול זה מורכב משני חלקים המבוססים על שתי גישות פסיכולוגיות המשלימות האחת את השנייה. החלק הקוגניטיבי מתבסס על הנחת המוצא כי המחשבה מייצרת את הרגש, שנוצר באופן אוטומטי. ברגע שמבינים את המחשבות שמייצרות חרדה, דיכאון או מעוררות טראומה, ניתן להפחית את ההשפעה שלהן עלינו ואף לשחרר אותן. החלק ההתנהגותי בטיפול מתבסס על הנחת היסוד כי ההתנהגות של האדם משפיעה על המחשבות והרגשות. אם אתם מתעניינים בטיפול הזה, להלן כל למה שצריך לדעת רגע לפני שפונים לקבלת הטיפול.

טיפול CBT – שינוי דפוסי המחשבה לטובת התנהגות מקדמת וחיובית

כפי שציינו בתחילת הסקירה, טיפול CBT מתמקד ביכולת של כל אחד ואחת לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות שאינם מקדמים לטובת דפוסי פעולה חיוביים. במסגרת הטיפול אשר מתבצע במסגרת של סדרת טיפולים הנמשכת בין 8-12 מפגשים ובהתאם לצורך, ניתן באמצעות המטפל להיחשף לגורמים שיוצרים את המחשבות הלא חיוביות ולהתגבר עליהן באמצעות חשיפה מבוקרת שנועדה להפחית את החרדה כמו גם המצוקה הרגשית אשר נוצרת כתוצאה ממגוון רחב של סיבות. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי – CBT נחשב לטיפול פורץ דרך גם בשל היותו קצר מועד בשונה למשל מטיפול פסיכולוגי אבל גם בשל היותו טיפול שיכול להתאים לכל חתך האוכלוסייה, החל מבני נוער ועד למבוגרים המתמודדים עם בעיות רגשיות.

צריך להבין כי טיפול זה דורש אקטיביות, הן באמצעות זיהוי של המחשבות באמצעות יומן מעקב והן באמצעות מגוון רחב של פעולות שאינן בהכרח נוחות אך נועדו להוביל ליצירה של זיהוי וקבל העם הרגע, במקום הדחקה כך שניתן יהיה להוביל ליצירה של שיפור באיכות החיים. שיטה זו נחקרת באופן מדעי עוד משנות ה-60 ומתפתחת ללא הפסקה, כך שהידע המדעי כמו גם סיפורי ההצלחה המקושרים לטיפול עלו באופן משמעותי והפכו אותה לאחת מטכניקות הטיפול הרגשי המתקדמות ביותר.

 

 

מה חשוב לדעת לפני שפונים לקבלת הטיפול?

טיפול CBT הינו טיפול ממוקד שמצריך מכם אקטיביות ושיתוף פעולה מלא, הן במסגרת של שיחות עם מטפל מוסמך והן בפעולות אותן מבצעים בחיי היום יום, כחלק מיישום של הכלים והטכניקות שעליהן מבוסס הטיפול המותאם באופן אישי לכל מטופל. במסגרת הפגישה הראשונית עם המטפל או המטפלת תקבעו ביחד יעדים שאותם תרצו להגשים מתוך מטרה להוביל ליצירה של איכות חיים משופרת וכן יצירה של דפוסי התנהגות חיובים ומקדמים שנועדו להוביל אתכם למקום שבו אתם רוצים להיות, במקום לתת לעבר להכתיב לכם כיצד להתנהל כמו גם לפעול. לאור המחקר הרב שנערך בתחום כל מטפל/ת המתמחה בתחום מעניק למטופלים שפע של כלים אותם ניתן ליישם בחיי היום יום, החל מזיהוי של מחשבות ועד לביצוע של טכניקות מעולם המיינדפולס, כחלק מחמלה עצמית וכן יכולת להפחית את השיפוטיות כלפי עצמכם, כל זאת כחלק מיצירה של מערך התומך בבריאות הנפש ואף מחזק אותה.

טיפול מסוג זה מתאים למבוגרים כמו גם ילדים ובני נוער אשר סובלים ממצוקה נפשית, תחושה של תקיעות, OCD, טראומה, דיכאון ועוד, ועל כן מדובר בטיפול פורץ דרך וכזה המהווה הזדמנות מעולה לקבל כלים חשובים. רגע לפני שאתם מתחילים טיפול, חשוב לבדוק כי המטפל שלכם עבר הסכמה בתחום וכי הכימיה היא טובה, מתוך מטרה להוביל בסופו של דבר לשיתוף פעולה שיוביל לתוצאות שנקבעו מראש במסגרת בנייה של תוכנית טיפול בהתאמה אישית.

לסיכום

טיפול CBT הוא טיפול קוגניטיבי-התנהגותי המתמקד ביצירה של דפוסי חשיבה מקדמים שיובילו בסופו של דבר גם להתנהגות מקדמת בכל תחומי החיים. היכולת להתאים את הטיפול ולפנות לקהל יעד רחב היא זו שהופכת את הטיפול הזה לבעל משמעות לשיפור של איכות החיים, הסרה של חסמים וכן מימוש הפוטנציאל הטמון בכל אחד ואחת מאיתנו.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שאלות בנושא טיפול CBT: מה זה ולמי זה מתאים?

נגישות
גלילה לראש העמוד