שילוב בקהילה של ילדים ונוער מתמודדי נפש: הכירו את עמותת לב ונפש

עמותת לב ונפש עוזרת לאנשים רבים שמתמודדים עם מצוקות נפשיות ו/או צרכים מיוחדים. כחלק מהפעולות שלה, העמותה מסייעת ותומכת באותן האוכלוסיות במגוון מישורים שונים ומגוונים. אחת המטרות העיקריות של העמותה היא שלוב בקהילה של ילדים ונוער מתמודדי נפש – דבר בעל חשיבות משמעותית לעיצוב העתיד שלהם.

מצוקות נפשיות ורגשיות אצל ילדים ובני נוער בישראל

מצוקות נפשיות ורגשיות הן לא דבר שרק מבוגרים סובלים ממנו. מצוקות כאלו מופיעות גם אצל ילדים ואצל בני נוער. הטריגר לאותן מצוקות יכול להיות שונה בין כל אחד. התוצאה היא זהה – נער או ילד, שסובל ממצוקה נפשית ורגשית וזקוק לתמיכה וסיוע. התמודדות עם מצוקות נפשיות היא לא דבר פשוט באופן כללי, ובאופן ספציפי כאשר מדובר על ילדים או על בני נוער. הם נמצאים בשלב התפתחותי רגיש יותר מאשר אדם מבוגר, והמצוקה הנפשית נותנת את אותותיה יותר.

השתלבות בחברה הישראלית

למראית עין, ילדים או נערים שסובלים ממצוקה נפשית לא נראים לנו שונה בכלל. הבעיה היא שהמצוקה שלהם היא פנימית. קשה לנו יותר להבין דברים שאנחנו לא מצליחים לראות בעיניים. אם מוסיפים לכך את העובדה שמצבים שונים של מתמודדי נפש משתנים בהתאם לשלל סיבות, מבינים שלא פשוט בכלל לילדים ולבני נוער להשתלב בחברה ובקהילה כמו שאר בני גילם. השתלבות בחברה הישראלית ובקהילה משמעותית מאוד לצורך עיצוב העתיד של אותם ילדים ונערים.

 

 

משמעות חשובה לשילוב בקהילה

המשמעות של שילוב בקהילה לילדים ולנוער מתמודדי נפש היא חשובה מאוד משלל בחינות. מבחינת מתמודדי הנפש, השתלבות נכונה בקהילה פותחת עבורם דלתות רבות ומאפשרת להם לבטא את עצמם בתחומי החיים השונים. מבחינת המדינה, היא מחזקת את השוויון והאחדות מצד אחד, וגם נותנת תועלת כלכלית מבחינת נתוני תעסוקה וכלכלה למשל.

עמותות שמסייעות בשילוב

שילוב בקהילה הוא דבר חשוב מאוד, אך בכלל לא פשוט. שילוב בקהילה של ילד או נער שמתמודדים עם מצוקה נפשית הוא דבר רגיש, שקשה לעשות ללא סיוע מגופים ייעודיים. עמותות שונות, כמו עמותת לב ונפש, לקחו על עצמן תפקיד חברתי משמעותי בשילוב אותם ילדים ונערים בקהילה.

מתן ייעוץ להורים

הורים רבים לא חושבים בכלל על האפשרות של ילד עם מצוקה נפשית. הדבר גורם לכך שגם מצוקות נפשיות מתגלות מאוחר, וגם אין ברשות ההורים כלים מעשיים להתמודדות נכונה עם הילד שלהם. קבלת ייעוץ מעמותת לב ונפש, שמפעילה קווים טלפונים ומסייעת תמיכה וסיוע גם להורים, יכולה לתת להם ערך מוסף משמעותי.

הגברת מודעות וקבלת האחר

כדי לשלב את הילדים ואת הנוער שמתמודדים עם מצוקות נפשיות בקהילה בצורה הטובה ביותר שאפשר, צריך להגביר את המודעות בקהילה למתמודדי נפש בכלל ולילדים ונערים מתמודדי נפש בפרט. באמצעות מחקר ופיתוח שתורמים להגברת המודעות, אפשר לגרם לאנשים לקבל את האחר בצורה הרבה יותר מכילה.

מסגרות טיפוליות נוספות

שילוב בקהילה של מתמודדי נפש, במיוחד בגילאי הילדות והנוער, תלוי גם בטיפול איכותי ויעיל שמקבל מתמודד הנפש. פרט לטיפול הפסיכולוגי המקובל והנפוץ, קיימים גם טיפולים נוספים, כמו טיפולי רפואה משלימה או טיפולים פרא רפואיים.

לסיכום

שילוב של ילדים ובני נוער בעלי מצוקות נפשיות בקהילה הוא לא דבר פשוט. מדובר באתגר גם למתמודדי הנפש בעצמם, גם לסביבה שלהם ולמשפחה שלהם ואפילו לגופים האמונים על השילוב בקהילה מטעם המדינה. עמותת לב ונפש מאפשרת לילדים ובני נוער כאלו לקבל סיוע ותמיכה משמעותיים, שיאפשרו להם להשתלב בקהילה בצורה נכונה ומתאימה.

שאלות בנושא שילוב בקהילה של ילדים ונוער מתמודדי נפש: הכירו את עמותת לב ונפש

נגישות
גלילה לראש העמוד