עיצוב הבית באמצעות גופי תאורה

התאורה, היא אלמנט העיצוב המוביל לסביבות המגורים, הטון שלה משפיע על הרגשות, ואופן הפיזור שלה משפיע על החלל. לכל מרחב קיימת תאורה אידיאלית, שמעצימה אותו, ומעניקה לו את האווירה הנכונה. כיצד תתאימו את התאורה לכל פונקציה בחלל?

גופי תאורה

תאורה למטבח

חללי המטבח נדרשים למקסימום אור על מנת לשמור על רמה פונקציונאלית גבוהה, אור שנוצר בזכות גופי תאורה ממוקדים על איי העבודה, ופיזור של גופי תאורה לאורך הקירות ובין המדפים. העדיפו תאורת אור יום, ששומרת על תחושה מאוזנת, שלבו גופי תאורה גבוהים מעל משטחי העבודה ובצמידות למדפים. כאשר אתם מגיעים לתכנן את תאורת פינת האוכל, הקפידו להציב גופי תאורה "בגובה העיניים" על מנת לשוות למתחם תחושת אינטימיות ולמרכז אותו.

תאורה לחלל המגורים

בעבר היה נהוג להסתפק בגוף תאורה אחד מרכזי, אשר נועד להאיר את חלל המגורים, בין אן מדובר בנברשת או גוף תאורה צמוד תקרה, עדיין חללים מסוים בחלל לא קיבלו מספיק אור. על מנת למקסם את החלל ולהציף אותו באור, נדרש לפזר מספר גופי תאורה במרחב עצמו, בין אם מדובר על גופי תאורה צמודי קיר, אשר תורמים לעיצוב, ובין אם מדובר על פיזור של מספר גופי תאורה בגבהים שונים, לשימושים שונים. כאשר מאירים את חלל המגורים, חשוב לשלב בין תאורת אווירה ובין תאורה פונקציונאלית, ועדיף להיעזר במערכות לעמעום וויסות עוצמת האור.

תאורה לחללי השינה

חללי השינה משמשים ברוב המקרים לא רק לשינה, אלא גם ליצירה ולמידה (במקרה של תלמידים וסטודנטים, ולעיתים אף למשרד ביתי קטן, הכולל שולחן עבודה) התאורה אמורה לתת מענה לשימושים השונים במרחב באמצעות גופי תאורה. עבור החלל המרכזי מומלץ להציב גוף תאורה גבוה, בגוון איכותי, אשר יכול להאיר גם חללים, שאינם מגיעה אליהם שמש טבעית ( שזו התאורה המומלצת) מעל פינות העבודה והלמידה מוטב להציב נורת עבודה, או גוף תאורה צמוד קיר, במידה ומדובר בשולחן צר וצפוף.
רובנו אוהבים לקרוא, לגלוש באינטרנט לבצע פעילות שקטה בחללי המגורים שלנו, ולכן חשוב להתייחס לצורך זה ולהציב גופי תאורה, המאפשרים לשמור על טון חם של אור, ועדיין לשמור על אווירת "השינה". ניתן לעשות זאת עם גופי תאורה צמודי קיר בגוונים חמים, ואף לשלב דקורציות, שמתכתבות עם העיצוב הכללי של החלל. במידה ויש אפשרות ליצור בחדר מרחב לישיבה ומנוחה, הציבו לצידו גוף תאורה עומד, המתכתב אף הוא עם העיצוב הכללי של המרחב. כיום ניתן למצוא גופי תאורה בסגנון תעשייתי, אקלקטי, מודרני, בין זמנינו, הייטקיסטי, כפרי ובעיצוב עתיק.

לסיכום

תאורה לא רק מגדירה את האווירה בבית, ותוחמת את החלל, אלא גם משלימה את העיצוב שלו. קשטו את הבית בגופי תאורה, שהם תכשיט בפני עצמו, ותוכלו להפיק יותר מהמרחב שלכם.

שאלות בנושא עיצוב הבית באמצעות גופי תאורה

נגישות
גלילה לראש העמוד