מחסור בוויטמינים ומינרלים: האם הוא עלול לגרום לנשירת שיער?

נמאס לכם למצוא גושי שיער בניקוז המקלחת או במברשת השיער? אתם לא לבד. נשירת שיער היא דאגה המשפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם, גברים ונשים כאחד, צעירים ומבוגרים. אומנם ישנם גורמים רבים שתורמים לנשירת שיער – החל מגנטיקה ועד חוסר איזון הורמונלי – אבל היבט אחד שלעיתים קרובות מתעלמים ממנו הוא תזונה. כן, מה שאתם אוכלים יכול להשפיע באופן משמעותי על בריאות השיער שלכם. תזונה מאוזנת עשירה בוויטמינים ובמינרלים חיוניים היא לא רק טובה לגוף שלכם, היא חיונית לשמירה על קרקפת בריאה ושיער שופע ובריא. במאמר זה ניתן מידע על מחסור בוויטמינים ובמינרלים ספציפיים ולמה הוא יכול לתרום לנשירת שיער. ניתן גם נספק טיפים מעשיים כיצד לשלב חומרים מזינים חיוניים אלה בתזונה היומית כדי לעזור לכם לשמור על שיער מלא ובריא. אז בואו נגיע לשורש הבעיה ונגלה איך אפשר להזין את השיער מבפנים החוצה.

כיצד חוסר בוויטמינים ובמינרלים בגוף יכול לגרום לנשירת שיער?

ויטמינים ומינרלים ממלאים תפקיד מכריע בשמירה על שיער בריא. הם מעורבים בתהליכים שונים כגון צמיחת תאים, מחזור הדם וייצור שמנים טבעיים השומרים על לחות הקרקפת והשיער. מחסור בכל אחד מהחומרים המזינים הללו עלול להוביל לבעיות שיער, כולל לנשירת שיער. מידע בנושא תוכלו למצוא באתר בלורית.

 • ברזל: ברזל הוא חיוני לייצור המוגלובין, חלבון הנושא חמצן לתאים, כולל זקיקי השיער. חוסר בברזל יכול להוביל לאנמיה, אשר יכולה לגרום לנשירת שיער. מחסור בברזל הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר לנשירת שיער אצל נשים.
 • אבץ: אבץ מעורב בגדילת תאים, בשיקום ובייצור חלב, השמן הטבעי המיוצר על ידי בלוטות החלב בקרקפת. מחסור באבץ עלול לגרום לשיער יבש ושביר ולנשירת שיער.
 • ויטמין D: ויטמין D חיוני לצמיחה ולתחזוקה של זקיקי שיער. מחסור בוויטמין D עלול לגרום לנשירת שיער.
 • ביוטין: ביוטין, הידוע גם בשם ויטמין H או B7, מעורב בייצור קרטין, החלבון שמרכיב את השיער. מחסור בביוטין עלול להוביל לשיער דליל ולנשירת שיער.
 • ויטמין A: ויטמין A נחוץ לצמיחת תאים ולייצור חלב. עם זאת, יותר מדי ויטמין A יכול גם להוביל לנשירת שיער, ולכן חיוני לשמור על איזון.
 • ויטמין E: ויטמין E הוא נוגד חמצון המסייע בהגנה על השיער והקרקפת מפני נזקים הנגרמים על ידי רדיקלים חופשיים. מחסור בוויטמין E עלול להוביל לשיער יבש ושביר ולנשירת שיער.

 

 

כיצד לשלב ויטמינים ומינרלים חיוניים בתזונה שלכם?

 • ברזל: מקורות טובים של ברזל כוללים בשר אדום, עוף, דגים, עדשים, שעועית ודגנים מועשרים.
 • אבץ: מזונות עשירים באבץ כוללים בקר, גרעיני דלעת, עדשים ואגוזים.
 • ויטמין D: המקור הטוב ביותר לוויטמין D הוא אור השמש. עם זאת, ניתן למצוא אותו גם בדגים שמנים, ביצים ומזונות מועשרים.
 • ביוטין: המקורות הטובים של ביוטין הם ביצים, אגוזים, זרעים ודגנים מלאים.
 • ויטמין A: מזונות עשירים בוויטמין A כוללים בטטות, גזר, עלים ירוקים כהים וביצים.
 • ויטמין E: מקורות טובים של ויטמין E כוללים אגוזים, זרעים, תרד וברוקולי.

טיפים

 • הקפידו על תזונה מאוזנת הכוללת מגוון פירות, ירקות, דגנים מלאים, חלבונים רזים ושומנים בריאים.
 • הימנעו מדיאטות כאסח או דיאטות מגבילות המבטלות קבוצות מזון שלמות מכיוון שהן עלולות להוביל לחוסרים תזונתיים.
 • אם אתם צמחוניים או טבעוניים, הקפידו לכלול מקורות צמחיים של ברזל וויטמין D בתזונה שלכם.
 • שימו לב לצריכת ויטמין A שלכם, שכן כמות גדולה מדי עלולה להוביל לנשירת שיער.
 • אם אינכם יכולים לקבל מספיק ויטמינים ומינרלים מהתזונה שלכם, שקלו לקחת תוספים. עם זאת, תמיד עדיף לקבל חומרים מזינים ממזונות מלאים במידת האפשר.

מתח יכול גם להוביל לנשירת שיער, ולכן חיוני לנהל את הלחץ באמצעות פעילות גופנית, יוגה, תרגילי נשימה או טכניקות הרפיה אחרות.

לסיכום

בריאות השיער שלכם תלויה לא רק במוצרים חיצוניים; היא קשורה באופן מהותי לחומרים המזינים שאתם צורכים. מחסור בוויטמינים ובמינרלים חיוניים כמו ברזל, אבץ, ויטמין D, ביוטין, ויטמין A וויטמין E עלול להוביל לנשירת שיער, בין בעיות בריאותיות אחרות. בעוד שגנטיקה ושינויים הורמונליים הם גורמים ידועים לנשירת שיער, הבחירות התזונתיות שלנו הן חלק מהתופעה, אך ניתן לשלוט בהן בקלות. על ידי שילוב תזונה מאוזנת עשירה בחומרים מזינים חיוניים אלה, אתם יכולים לנקוט צעד יזום לקראת מניעת נשירת שיער וקידום שיער בריא וחזק יותר. אם אתם כבר חווים נשירת שיער, שקלו להעריך את התזונה שלכם ולבצע את ההתאמות הדרושות. תוספים יכולים להיות תוספת מועילה, אבל מזונות הם תמיד המקור הטוב ביותר של חומרים מזינים. וזכרו, ניהול מתח חשוב לא פחות לבריאות השיער. אם אתם מודאגים מנשירת שיער או מחוסרים תזונתיים, התייעצו עם גורם רפואי מוסמך לקבלת ייעוץ מותאם אישית.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

שאלות בנושא מחסור בוויטמינים ומינרלים: האם הוא עלול לגרום לנשירת שיער?

נגישות
גלילה לראש העמוד