שירה בציבור בתל אביב

שירה בציבור הינה פעילות חברתית הקיימת מזה אלפי שנים, כאשר בני העיירה או הכפר היו נוהגים להיפגש יחדיו לשירה משותפת, אם למזמורי דת או מזמורים משמחים כאלו ואחרים. ערבים אלו היו כינוס של כל בני המקום לערב מאחד בנוכחות כולם.

ההתפתחות של שירה בציבור בישראל הייתה בעיקר בקרב בני הקיבוצים והמושבים אשר היו מארגנים ערבים של שירה באולם חדר האוכל או המדשאה של הקיבוץ ועיקר השירים היו על טהרת הכחול לבן עם שירי מולדת וארץ ישראל הישנה והטובה.

עם השנים, חדרה השירה בציבור גם אל הערים הגדולות (תל אביב, ירושלים, חיפה ואחרות) אם באירועים לאומיים או בהופעות לוועדי עובדים כאלו ואחרים כאשר היה נהוג כי יש מפעיל אחד של הערב באמצעות פסנתר או גיטרה וכל השאר מצטרפים אליו בשירה של שירי ארץ ישראל ומעט להיטים מהעולם.

הגירסא המודרנית יותר של שירה בציבור משתייכת יותר למה שמכונה קריוקי דווקא. ערבי הקריוקי, שיובא מיפן לכל חלקי העולם, צברו תאוצה בישראל בשנות האלפיים והפכו לנושא הערב של ברים רבים שחיפשו סיבות למשוך קהל להתארח אצלם.

עוד תאוצה לנושא הקריוקי התרחשה הודות להתגברות תוכניות הריאלטי הקשורים לזימרה, בהם כל אחד הרגיש כי הוא יכול להיות זמר. התוכניות האלה הפכו את השירה לפופולארית ומקובלת מתמיד.

בשנים האחרונות רבים החליטו להעביר את ערבי הקריוקי הללו לביתם אם לאירועים של מסיבות רווקות או מסיבות שחרור מהצבא, כאשר כל הנוכחים מצטרפים לזמר בשיר שבחר בשירה יחדיו, גירסא קטנה יותר וחברית יותר של שירה בציבור. מרבית השירים בערבים אלו הם מעורבים בין שירים עבריים ולועזיים.

בשנתיים האחרונות התופעה התרחבה עם פריצתם של חבורת הפרויקט של רביבו שהפכו שירים רבים למחרוזות שירה פופולאריות, בעיקר על בסיס מוסיקה מזרחית או זו הקרויה ים תיכונית ורבים אימצו את אופנת ערבי הקריוקי בביתם עם מפעיל מקצועי או עצמאית עם מערכת מחשוב ורמקולים על בסיס שבועי.

כיום נהוג כי רבים מזמינים את כל קרוביהם וחבריהם לערבי ימי הולדת של שירה בציבור כאשר הערב מלווה בשירה עצמית דוגמת קריוקי אליה מצטרפים רבים מהנוכחים לצד שירה בציבור אולד סטייל המופעלת על ידי מנחה הערב או צמד מנחים שמנהלים את ערב השירה בצורה מסודרת ובשיתוף כל הנוכחים.

אין כל ספק כי שירה בציבור חדרה למיינסטרים בשנים הללו וכי כיום שירה בציבור מתקיימת בכל רחבי הארץ ומזמן היא לא נחלת הקיבוצניקים או בני המושבים בלבד. ניתן לאתר ערבי שירה בציבור תל אביב, הרצליה, נתניה וחיפה. בכל הארץ מתקיימים ערבים שמחים שכאלו אם במסגרת מוסדרת או במסגרת פרטית עם מנחה מקצועי לערב שכזה.