מה זה PH ומה זה חומציות הגוף?

מדד ה PH מודד את החומציות \ בסיסיות.

לדוגמא:

ph

במאה שנה האחרונה התחלנו לאכול המון סוגי מאכלים שפשוט לא היו קיימים עבורנו לפני זה. המזון המתועש מלא מחומציות שמעודדת מספר מפתיע של בעיות פיזיות ומחלות. כיום, מרבית אוכלוסיית המדינות המתועשות סובלת מבעיות הקשורות בחומציות יתר, בעיקר בגלל התזונה הלקויה הזיהומים ואפילו אורח החיים המלחיץ.

הדיאטה המערבית הטיפוסית מורכבת בעיקר ממזון הגורם לחומציות(חלבונים וסוכרים). מזונות בסיסים, כמו ירקות או פירות נצרכים בכמויות נמוכות מבעבר. לעומתם ישנה צריכה של טבק, קפה, תה ואלכוהול שידועים כמחמצנים חזקים. מתח בחיי היומיום וומחסור בפעילות גופנית – גם הם תורמים לחומציות.

תזונה שמורכבת ברובה המוחלט מפירות וירקות בכמויות גדולות תפתור את הבעיה של עודף החומציות, אך לא כולנו שומרים על דיאטה קיצונית מסוג זו ולכן מחפשים אלטרנטיבה לאיזון החומציות, שכן הנטייה הטבעית של הגוף הוא לכיוון בסיסיות (סולם ה- PH המאוזן הוא7, מתחתיו הכל חומצי ומעליו הכל בסיסי, הדם שלנו נע בין 7.35-7.45 שזה לכיוון הבסיסי).

מהו ה – PH של הגוף?

ה – PH הוא המידה של ריכוזיות יוני המימן בתמיסה. ככל שהקריאה גבוהה יותר התמיסה בסיסית יותר ועשירה יותר בחמצן. ככל שהקריאה נמוכה יותר התמיסה חסרה יותר בחמצן ולכן חומצית יותר.

מדד ה – PH נע בין הערכים 0 ל- 14 כאשר 7 הוא ניטרלי. כל מדידה מעל 7 הנה בסיסית ומתחת ל- 7 חומצית.

גוף האדם בנוי מכ-70% מים. ה- – PHהינו מידה לחומציות או בסיסיות – היחס בין יונים טעונים חיובית (מייצרי חומצה) ויונים טעונים שלילית (מייצרי בסיס). הדם בגוף האדם נוטה לכיוון הבסיסי ולא החומצי (7.35 – 7.45). במידה ואדם מחוץ לטווחים אלו תהיה לו נטייה למחלות. אם חומציות הדם מתחת ל- 6.8 או מעל 7.8, התאים מפסיקים לתפקד ונגרם מוות. לכן גופנו ישאף לתקן את נזקי החומציות(הומאוסטזיס). כאשר האיזון מופר מתחילות להופיע בעיות בריאותיות. אנו לוקחים מחלות כמובן מאליו בחיי היומיום, זאת מכיוון שגוף חומצי הפך להיות משהו מאוד שגרתיאצל רבים מן האוכלוסייה בגלל הרגלים לקויים ואורח החיים המודרני.

לצורך איזון ה – PH הגוף עשוי לצרוך במינרלים מהאיברים החיוניים, מהעצמות ומתוך מאגרי הגוף כגון סידן, נתרן, אשלגן או מגנזיום וכתוצאה מכך לחשוף את האדם למחלות. עומס זה עשוי לגרום לנזק מצטבר לגוף, שלעיתים מתגלה רק לאחר שנים והוא חלק מתהליך הזקנה.

הוספה של כמות קטנה ביותר של מי בראשית למי השתייה מונעת מהגוף להגיע למצב של חומציות יתר ומאפשרת לגוף לאזן את רמות ה – PH שלו. אם שותים אפשר אפילו להרגיש את ההבדל בטעם – הגוף מרמז לנו שזה משהו שהוא מעוניין בו.