טיפול זוגי

החיים מטבעם לא אחידים, והרגשות שלנו משתנים מעת לעת. לפעמים אנחנו במצב רוח מרומם, לפעמים במצב רוח מחורבן, ולעיתים סתם חשים אדישות כללית לסביבה. בדומה, גם קשר בין שני בני אדם אינו יכול להתנהל לאורך זמן באותה צורה: האינטנסיביות, החום, החשק, הקרבה – הכל משתנה, עולה ויורד, שוב עולה ושוב יורד. זה נכון גם לחברויות, גם ליחסים בין המשפחה ונכון על אחת כמה וכמה בכל הקשור לקשר זוגי, שמטבעו הוא קרוב ועוצמתי במיוחד.

מכיוון שהחיים מזמנים לנו הפתעות, לאור העובדה שאנחנו עוברים תהליכים, קורים לנו דברים, טובים ורעים, וגם סתם דברים שהם לא טובים ולא רעים – בני זוג עלולים למצוא את עצמם מתחילים קשר במקום אחד ואז מגלים לפתע שהם במקום אחר לגמרי, אליו לא התכוננו ולו לא ציפו.

כדי שהקשר הזוגי יצלח את מבחן הזמן ויחזיק מעמד לטווח ארוך, צריכים בני הזוג לדעת להתאים את עצמם למציאות המשתנה הזו. מדובר, כידוע לכל מי שהיה בזוגיות ארוכה, בעבודה מתמשכת, יומיומית כמעט.

כל כך קרוב, כל כך רחוק

כל מי שחי פעם בזוגיות משותפת מכיר את הדרכים המעודנות שהמציאות מאתגרת את הקשר: סידורים, ניקיונות, ציפיות שלא תואמות, רצונות שמתנגשים, ספייס, מחסור בספייס וכו'. הקשר מתחיל כשכל אחד גר בביתו משלו ויכול לפרוש אליו לטעינת מצברים. מכיוון שהחיים של שני בני הזוג עודם נפרדים, כל אחד עסוק בענייניו כשלא נמצאים ביחד, והסיכוי לחיכוכים קטן יותר.

מכיוון שבתוך זוגיות אנחנו כל כך קרובים לצד השני, קשה לנו ברוב המקרים להסתכל על מצב העניינים בעיניים מפוכחות, אובייקטיביות, ולא אמוציונליות. בדיוק במקרים אלה טיפול זוגי יכול להיות מה שיציל קשר מאבדון, יסיט אותו מהמסלול השלילי אליו נקלע ואף יחדיר בו חיים חדשים.

משוואה עם ילדים

זאת ועוד כאשר למשוואה מוסיפים ילדים. כמות אדירה של בירוקרטיה נשפכת לתוך הקשר ועלולה להכביד עליו: מי נמצא כעת עם התינוק? מי מחתל? מי מבשל? מי עושה אמבטיה? מי מתעורר בלילה? למי יש את המילה האחרונה בעניינים שנוגעים לתינוק? ועוד רשימה בלתי נגמרת של החלטות שצריך לעשות עליהן משא ומתן, אתמול, היום, מחר וגם מחרתיים.

אז טיפול זוגי עלול להישמע לחלק מהאנשים כמהלך דרסטי, קיצוני, לא מחויב מהמציאות ותמרור אזהרה למערכת יחסים שכבר אי אפשר להציל. אבל נהפוך הוא.

קל לאפשר למתח להצטבר ועם הזמן להעיק ולשחוק את האהבה. להבדיל מהסטריאוטיפ שטוען כי טיפול זוגי הוא סימפטום לקשר בעייתי – בעצם מדובר בסימפטום לקשר בריא. בני זוג שרוצים לשפר את התקשורת ביניהם, את ההבנה והאמפתיה מגלים קודם כל נכונות לעבוד על הקשר ולהפכו למוצלח יותר. ובמהלך טיפול זוגי כל אחד מהצדדים שופך את שעל לבו בסביבה מוגנת, לא שיפוטית וחיובית – המטרה היא לשפר את איכות החיים.

האם טיפול זוגי מתאים רק לזוג?

במקרים מסוימים, ניתן לגשת לטיפול זוגי גם לבדנו, ללא בני הזוג. כמובן שזה אינו מומלץ כאופציה ראשונה, כי תמיד עדיף לעבור טיפול זוגי כזוג, אולם אם אחד מבני הזוג מתעקש לא להגיע, גם ביקור של אחד מבני הזוג יכול לשפר ולהועיל. ניתן לצאת מהטיפול עם תובנות חדשות, מסקנות חדשות ומוטיבציה מחודשת.

זאת ועוד, טיפול זוגי גם מתאים ליחידים שאינם נמצאים בזוגיות ומעוניינים להתייחס לנושא, להבין את הסיבות ואת המכשולים, כמו גם את התבניות החוזרות שלהם. בעזרת הטיפול יכולים רווקים לכוונן את עצמם לקשר הזוגי הבא.

טיפול זוגי מתנהל בצורה דומה לטיפול פסיכולוגי סטנדרטי. המטפלת או המטפל יושבים בצד אחד ובני הזוג מולו. כל אחד משתף בקשיים האישיים שלו, בפחדים, בתקוות, באכזבות, בחלומות, וכמובן גם מה היו רוצים להשיג ולשנות. הטיפול נמשך כשעה בכל פעם, ותדירות המפגשים משתנה בהתאם לרצונות המטפל/ת והזוג – פעם שבוע או מספר פעמים בשבוע. זה הזמן לנסות ולראות את התועלת שבכך. שיהיה לכולנו בהצלחה!